Türkiye’nin en bilinen nargile tütünü markası Dubai merkezli Al Fakher ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birine cevap bulmaya çalıştık. Al Fakher’in en sevilen aroması hangisi?

 

Nargile tütününde fiyat/performans deyiminin canlı karşılığı olan Al Fakher’in 100’den fazla çeşidi arasından en iyisini seçmek bir hayli zor. Özellikle, en iyi nargile tütünü kişiden kişiye inanılmaz ölçüde değişebilecek bir kavramken.

 

Zevkler ve renkler tartışılmaz deseler de en iyi Al fakher nargile tütünü hangisi sorusuna objektif bir cevap vermek, en azından vermeye çalışmak gerekiyor. Bunun için en iyi yöntemin en çok satan Al fakher nargile tütünü çeşitlerini listelemek olduğuna karar verdik.

 

İşte en çok satan Al fakher nargile tütünü çeşitleri (Sadece Classic ve Gold seri çeşitlerini kapsar, Special Edition Serisi dahil değildir.)


Yıllar sonra bu listeye ekleme yapma ihtiyacı hissettik. Malum artık orijinal Al fakher bulmak imkansıza yakın. Al fakher'i de hepimiz özlüyoruz. O yüzden listelediğimiz aromaların Al fakher'i aratmayan muadili yerli ürünleri de ekledik.

 

 

15. Al Fakher Limon & Nane

Al fakher Limon & Nane nargile tütünü ferahlatıcı olan limonun, yine ferahlatıcı olan nane ile Al fakher tecrübesiyle birleşmesiyle oluşan dağların zirvesindeki esintileri boğazınıza taşıyan bir aromadır.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Limon&Nane aroması kattığınız her karışıma ferahlık verir. Turunçgil karışımları düşünürseniz Greyfurt ile karıştırabilir, hatta biraz da tatlı esintiler vermek için Bal aroması da ilave edebilirsiniz.


Muadil aromalar:

-Limon&Nane denilince Revoshi Limon Nane aromasını mutlaka tavsiye ederiz. Diğer yandan en çok satanlardan Kentucky Fire Long Chill aroması es geçilmemeli.

 

 

14. Al Fakher Çilek

Al fakher Çilek nargile tütünü sade meyveli tatlardan hoşlananlar için güzel bir başlangıçtır. Tek başına da lezzetli olan bu aroma, neredeyse tüm aromalarla karışabilmesiyle sınırlarını sizin hayal gücünüze bırakıyor.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Al fakher çilek neredeyse her aroma ile güzel karışım olsa da özellikle muz, kiraz veya nane ile deneyebilirsiniz.

 

Muadil aromalar:

- Son zamanlarda az bulunsa da Şerbetli Çilek Al fakher'i solladı diyebiliriz.

 

 

 

 

13. Al Fakher Sakız & Nane

Al fakher Sakız & Nane nargile tütünü iyi bir şekilde dengelenmiş sakız ve nane aromalarından oluşan teskin edici, içimi hoş, naneli büyük duman bulutlarıyla zevk veren bir lezzettir.

 

Muadil aromalar:

- Tarçınlı olsa da Kentucky Fire Fire Cinnamon aroması sakız nane yoğunluklu tatlı bir aroma. 

- Rosanna Vivident çok iddialı olmasa da vivident sakız aroması sunuyor.12. Şeftali

Al fakher Şeftali nargile tütünü içim kalitesi stabil olarak devam ederken size tatlı ve ekşimsi bir tat sunan lezzetli bir Al fakher klasiğidir. Paketi açtığınızda yüzünüze çarpan doğal şeftali kokusuyla daha nargilenizi hazırlamadan zevk almaya başlayacaksınız. Al fakher şeftali her nargilecinin mutlaka denemesi gereken aromalardan biridir.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Şeftali bildiğiniz aromaların çoğu ile güzel ortaklık kurar ancak maceracı olmak istiyorsanız ilginç bir karışım için tarçın ile karıştırıp baharatsı notalar eklemek isteyebilirsiniz.

- Daha özel bir karışım için şeftali ile Al fakher'in yeni serisi Special Edition ailesinden Rich Creme ile karıştırabilirsiniz.


Muadil aromalar:

- Adalya Berlin Night oldukça sevilen bir şeftali.

 - Al fakher ayarında olmaz ama şeftali olsun, nane de sorun değil derseniz Kentucky Fire Pi Cool

 

 

 

11. Al Fakher Gold Eskandarini

Al fakher Eskandrini Elma nargile tütünü mükemmel bir yeşil elma çoşkusunu damağınıza sunan, yoğun dumanıyla lezzetini katlayan premium bir üründür.

Al fakher Golden serisi adını altın rengi içeriğinden alan Al fakher'in premium hammaddeler ve tecrübeli ekibiyle ürettiği özel bir seridir.

 

Muadil aromalar:

Kentucky Fire Double Orient çift elma diye geçse de yeşil elma bir tık önde. Ama dürüst olalım, nerdesin Gold Eskandarini

 

 

 

 

 

10. Al Fakher Karpuz

Al fakher Karpuz nargile tütünü Al fakher'in en çok satan ürünlerinden çok lezzetli, meyveli bir karpuz patlamasıdır. Kutuyu açar açmaz karpuzun egzotik tadını yüzünüze vuran koku ile hissedeceksiniz. Bol dumanı ise bu tadın yanında gelen bir hediye gibidir. Unutmayın ki böyle tatlı ve özlü aromalar lüle içinde bekletilirse çok tatlı bir hal alabiliyor.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Birçok popüler karışımın ana unsuru olan bu aromanın Çilek ve Kavun gibi tropik tatlarla birbirini çok sevdikleri bilinir. Bunlardan başka bir karışım düşünürseniz Limon veya daha tropik düşünürseniz Ananas ile karıştırmayı deneyebilirsiniz.

 

Muadil aromalar:

- Sade karpuzlar kalmadı artık. Karpuz içecekseniz naneli olacak artık. Neyse ki çok sevilen bir karpuz mevcut. Revoshi Eskimo Watermelon

 

9. Al Fakher Gold Çift Elma

Al fakher Golden Çift Elma nargile tütünü Al fakher'in en iyi ürünlerinden biri olup klasik çift elmadan daha tatlı ve daha az anasonlu tadı ile beğeninize sunulan premium bir üründür.

Al fakher Golden serisi adını altın rengi içeriğinden alan Al fakher'in premium hammaddeler ve tecrübeli ekibiyle ürettiği özel bir seridir.

 

Muadil aromalar:

- Çift elma tiryakisi olarak uyarayım. Bu aromanın muadili yok. Ama yumuşak içimli hoş aromalı çift elma arıyorsanız Adalya Çift Elma aromasını değerlendirebilirsiniz.

 

 

 

8. Al Fakher Çift Elma

Al fakher Çift Elma nargile tütünü klasikler arasında yer alan ve Al fakher elma aromasının daha güçlü tatlandırılmasıyla oluşmuş bir aromadır. Çift elma aroması, nargile dünyasının en popüler aromaları arasındadır. Al fakher çift elma ile yumuşak ve tatlı elma tadını doruklarda yaşarken yoğun dumanı ile alacağınız zevki katlayacaksınız.

 

Tavsiye edilen karışımları:

- Al fakher Çift Elma genel olarak nane ile karıştırılır.

- Bunun yanında Al fakher Çift elma ile Kavun ve Nar karışımlarının güzel uyum sağladığı az bilinse de denenmelidir.


Muadil aromalar:

- Efsaneye saygı duruşuna geçiyoruz. Sen gibisi gelmez ama Revoshi D'app Strong muadili olmasa da gayet güzel.

 

 

7. Al Fakher Damla Sakız

Al fakher Damla Sakızı nargile tütünü Al fakher'in klasik sakız aromasıyla geleneksel doğal damla sakızının kombinasyonundan oluşmuştur. Hafif tatlı ve ekşimsi bir tatla birlikte çam veya sedir ağacını anımsatan bir tat profiline sahiptir. Denemeye değer bir çeşit.

 

 

Muadil aromalar:

- Bu aroma damla sakız olarak geçse de aslında çam sakızı gibi koyu bir aroması vardır. Damla Sakıza yakın bir aroma arıyorsanız Adalya Gum revaçta olan aromalardan.

 

 

 

6. Al Fakher Sakız

Al fakher Sakız nargile tütünü içimi mükemmel, hafif ve çok lezzetli bir tat olarak Al fakher klasikleri arasında yerini sağlama almıştır. Bu hafif ve tatlı aromayı denedikten sonra daha önce denediğiniz tüm karışımlara biraz da sakız ekleyerek yeniden denemek isteyebilirsiniz.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Sakız, nanemsi tonlarıyla aklınıza gelen neredeyse tüm aromalarla uyumlu bir karışım oluştururlar. Özellikle meyveli ve tatlı aromalarla mutlaka denenmesi tavsiye edilir.

 

Muadil aromalar:

- Yukarıda sakız nane için alternatifler sunmuştuk. Nanesiz sakız kalmadı malesef. Sakız seviyorsanız nane de seveceksiniz diyor üreticiler. 

 

5. Al Fakher Nane

Al fakher Nane nargile tütünü mükemmel bir şekilde dengelenmiş orta-sert bir nane tadı sunuyor. Bu aroma hatrı sayılır bir duman çıkarmanıza olanak sağlıyor ve gayet uzun süre dayanıyor. Kendi başına içilmesi durumunda bile gayet iyi olsa da, Al fakher Nane neredeyse tüm aromalara ferahlatıcı bir esinti vermek üzere eklenebilir.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Zevkinize göre istediğiniz aroma ile karışabilen nadir aromalardandır.

 

Muadil aromalar:

- Nane karışımlarda aranmasına rağmen sade nane pek bulunmuyor artık. Karışımlarda hazır getiriyorlar sevmeyen var mı düşünmeden. Neyse ki Revoshi Al fakher yolundan gidiyor. Nanesiz aromalar ile beraber Revoshi Mint aroması ile sade naneyi de sunuyor.

 

4. Al Fakher Kavun

Al fakher Kavun nargile tütünü ülkemizde en çok kullanılan aromalardan biri olması yanında tatlı tadı nane ve limon ile birlikte enfes olabilir.

 

Tavsiye edilen karışımları:

-Ferahlatmak için nane ve limon kullanabileceğiniz gibi Karpuz ve/veya Çilek ile enfes tatlar elde etmeniz işten bile değil.

 

Muadil aromalar:

- Sade kavun da pek kalmadı. Ama Kentucky Fire Mello sade kavun sunuyor. Kentucky Fire Good Hayat da kavun karpuz karışımı oldukça sevilir.

- Kavunlu karışımlardan bahsedip Adalya Love 66 aromasına saygımızı sunuyor, öyle devam ediyoruz.

 

 

 

 
 

3. Al Fakher Gold Üzüm

Al fakher Golden Üzüm nargile tütünü saf, pürüzsüz ve taze bir kara üzüm tadına varabileceğiniz sunduğu duman bulutları ile keyif alabileceğiniz çok özel bir lezzettir.


Muadil aromalar:

- Gold Üzüm gibisi gelmez derken Revoshi Black Grape oldukça iddialı bir alternatif sundu. Oldukça seviliyor, tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

2. Al Fakher Üzüm

Al fakher Üzüm nargile tütünü Al fakher'in belki de en meşhur aroması olarak fazla tarife gerek bırakmasa da özlü ve lezzetli tadının yanında uzun süren doygun duman bulutlarından bahsetmek gerek.

 

Tavsiye edilen karışımları:

- Üzüm diğer meyvelerle birlikte karıştırılabilir. Bazı popüler üzümlü karışımlarda kullanılan bazı aromalar arasında muz ve çilek sayılabilir.

- Dünyadaki en fantastik karışımlardan biri %33 üzüm, %33 portakal, %20 nane, %14 limon olarak gösterilir, denemeye değer.

 

Muadil aromalar:

- Üzüm denince son yılların en gözdelerinden Kentucky Fire Gresh Orient düşünülmeli.

- Efsane aromaya yine Revoshi Black Grape ve Revoshi Grape önerilebilir.

 

 

1. Al Fakher Yaban Mersini

Al fakher Yaban Mersini nargile tütünü sadece Al fakher'in değil tüm nargile dünyasının en sevilen tatlarından olup tazeliğiyle bir dağ başı serinliğinde yeni bir güne uyanmak gibi bir his verebilir.

 

Tavsiye edilen karışımları:

- Efsane karışımlardan birini denemek isterseniz yaban mersini - üzüm karışımını mutlaka tavsiye ediyoruz.

- Yaban Mersinine nane ekleyerek tadındaki ferahlığı zirveye taşıyabileceğiniz gibi portakal gibi aromalarla karıştırarak tropik notalar eklemek hoşunuza gidebilir.

 

Muadil aromalar:

- Yaban mersini sade olarak bulmak zor, ama güzel karışımlar var. Kentucky Fire Astalavista ve Kentucky Fire Dragon Blue başı çekiyor diyebiliriz.

- Yaban mersini üzüm karışımı sevenlere şahsen en sevdiklerimden Revoshi Thanks Engels öneriyorum.