İyi bir nargileci olmanın ilk adımı iyi bir nargile sahip olmaktır. Eğer çok şanslı değilseniz eminiz hevesle aldığınız ilk nargile takımı nargile kafelerde içtikleriniz gibi olmadı. Tabi bunda nargile tütünü ve nargile kömürünün payı büyük olsa da nargile takımı da çok etkilidir.

Türkiye’de nargile takımı çeşitleri bol olduğu gibi nargile fiyatları da oldukça değişken olabiliyor. Nargile fiyatları başlıca nargile malzemesi, nargile kalitesi / markası, aldığınız esnafın iş ahlakı, nargile boyutu (küçük nargile, büyük nargile) gibi birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Bu yazımızda nargile fiyatları ve nargile alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında genel bir bilgi vermeye çalışacağız.

 

Tabi yazımızın uzun zaman işe yarar olması açısından nargile fiyatlarının dolar halini de yazacağız ki seneler sonra kıyas yapmak isteyenlere kolaylık olsun.

 

Nargile Alırken Nelere Dikkat Etmeyelim?

Nargileden Beklentinizi Belirleyin.

Nargile fiyatlarını araştırmadan önce almayı düşündüğünüz nargileden beklentinizin ne olduğuna karar vermeniz önemlidir. Evet nargile içmek içindir, ama sürekli evde mi içeceksiniz yoksa sık sık yanınızda mı taşıyacaksınız, arkadaşlarınızı çağırıp karizma mı toplayacaksınız yoksa sadece içim kalitesi yüksek olsun mu istiyorsunuz gibi sorulara kendinizce cevap vermelisiniz. Örneğin, nargilenizi bir gün evinizde bir gün arkadaşınızda içecekseniz taşıması rahat bir nargile takımı almak akıllıca olacaktır.

 

Nargile alırken bu özelliklerin hepsi olsun, hem kaliteli malzeme olsun, hem gösterişli olsun hem de nargile fiyatları ucuz olsun istiyorsanız yanlış gezegende olabilirsiniz. Her sektörde olduğu gibi nargile sektöründe de ya kaliteden ya gösterişten ya nargile fiyatından feragat etmek gerekiyor. Nargile fiyatlarını etkileyen faktörlere bir atasözü ile ara verip sonra devam edelim.

“Ucuz mal alacak kadar zengin değilim”

 

Nargilenin Malzemesi, Boyutu ve Cinsi Nasıl Olmalı?

Nargile Malzemesi

Nargile seçerken en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında nargile malzemesi gelir. Nargile malzemesinden kastımız serin üretildiği malzemedir. Piyasada yaygın olan malzemeleri iyiden kötüye sıralayacak olursak pirinç, paslanmaz çelik, alüminyum ve sıvama olarak sıralayabiliriz. Diğer bir deyişle benim için içim kalitesi önemli diyorsanız mümkünse pirinç tercih edin. Sıvamadan ise kesinlikle uzak durun. Kabul edelim ki nargile zevk işidir. Sıvama bir takım alıp nefret edeceğinize nargileye başlamamak daha iyi. Nargile fiyatları malzemeden etkilense de nargile malzemesi seçiminde sizi kısıtlamasına izin vermeyin ve biraz daha para biriktirene kadar sabredin. Alternatif olarak kredi kartına 12 taksit ile sitemiz üzerinden nargile satın alabileceğinizi hatırlatalım.

 

Nargile Boyutu

Nargile malzemesi kadar önemli olmasa da nargile boyutuna da dikkat etmekte fayda var. Nargileniz çok kaliteli değilse küçük nargile büyük nargileler kadar duman veremeyebilir. Oduman gibi markaların küçük nargile takımlarının performans olarak Dünya’da kabul gördüğünü de bir dip not olarak belirtelim. Sultan nargilenin de son yıllarda çıkardığı takımlar oldukça kaliteli. Küçük nargile, nargileye yeni başlayanlar ve çok seyahat eden nargileciler için iyi bir seçim olabilir. Büyük nargileler ise tam performans vermede daha başarılıdır. Eğer nargile fiyatları yüksek geliyorsa küçük nargile tercih edebilirsiniz.

 

Nargile Cinsi

Nargile cinsine gelince bu biraz zevk meselesi. Kahveci nargile takımı performans ve fiyat olarak iyi olsa da görsel olarak zevkinizi artırmak için renkleri uzaktan kumanda ile ayarlanabilen cam nargileleri tercih edebilirsiniz. Nargile fiyatları sizi kısıtlıyorsa yüksek görsel zevk alabileceğiniz bir nargileyi geleceğe erteleyip uygun fiyatlı bir nargile satın alabilirsiniz.

 

Nargilemi Nereden Alacağım?

Biz nargiletakimi.net olarak nargile satışı yaptığımız için internetten nargile alabileceğinizi söyleyerek başlayalım. İnternetten alışveriş birçoğumuza güvensiz geliyor. Haklısınız da. Özellikle İnstagram dolandırıcı hesap kaynarken nargile takımına yüksek ücretler vermek istememeniz gayet normal. İnstagram’da havale/eft yaptıktan sonra sizi engelleyen hesaplar konusunda önemli bir uyarı yapalım.

Şeffaf poşet, kapıda ödeme gibi alternatif metotlar size güvenilir gelebilir ama kargonuzdan aldığınız paketin içinden patates çıktığı duyduğumuz gerçek hikayelerden.

İnternetten alışveriş yapacaksanız mutlaka güvenilir sitelerden alışveriş yapmalısınız. Sitelerin önemli bir avantajı da ürün yorumlarından fikir edinebilmeniz ve sizin de yorum yapabilmeniz. Web sitelerinin adresi belli olduğundan sizden kaçabilme ihtimalleri yoktur.

Aslına bakarsanız güvenilir bir internet alışveriş sitesi bir dükkandan daha güvenlidir.

 

Bir dükkandan alışveriş yapmak isterseniz öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın: Sizin alışveriş yaptığınız bir dükkanla ticaretinizi ancak siz bilirsiniz. Diğer bir deyişle daha önce o dükkandan alışveriş yapan bir müşterinin tecrübelerini veya yorumlarını bilemediğiniz için o dükkandan yapacağınız alışverişte yaşayacağınız kötü tecrübeleri de kimseye aktaramayacak veya şikayet edemeyeceksiniz.

 

Eminönü’ndeki nargileci dükkanları popüler olsa da dürüst esnaf bulmak zordur. Hatta Eminönü karmaşasında aynı dükkanı bile bir daha bulamayacaksınız. Bunu bilen tabir-i caizse çakal esnaf (hakkını yemeyelim az da dürüst olanlar da var tabii ki) yeni nargilecileri hemen tanır ve kahveci takım diye pirinç döküm yerine görünümü aynı sıvama takımı elinize tutuşturur. Yeni nargileci arkadaşlarımız da yaklaşık 110 TL’lik kahveci döküm nargileyi sıvama ile ayıramayıp 50 TL’ye bulduğunu düşününce heyecanla alır ve acı gerçeği evinde öğrenir. Kullanılmış nargileyi de iade edemeyeceğinden acı bir hayat tecrübesi edinir. Özetle, bir dükkandan alışveriş yapmakta ısrar ediyorsanız mutlaka işten anlayan bir arkadaşınız ile çıkın.

 

Nargile Fiyatları Nasıldır?

Nargile alırken dikkat etmeniz gerekenleri özetledikten sonra fiyatlar konusunda genel bir bilgi verelim. Öncelikle nargiletakimi.net ve nargiletr.net sitelerimizde sizler için en uygun fiyatları sunmaya çalıştığımızı belirtelim. Fiyatlarımıza kargo da dahil olduğundan sitemizden referans alarak yaklaşık fiyatları özetlemeye çalışalım.

 

En yaygın olan Kahveci Nargile Takımı pirinç döküm büyük nargile diyebileceğimiz bir nargile takımıdır ve nargile fiyatları 110 TL’dir (30 $). Marpucunu silikon seçmeniz iyi olur çünkü der nargile marpucunun iç kısmında karton olduğundan su ile yıkayamazsınız. Diğer yaygın nargilelerden Konya Nargile Takımı ise aynı boyda alüminyum seri ve şık görünümü ile nargile fiyatı 170 TL’dir (47 $).

 

 

  

 

Küçük nargile tercih etmek isterseniz mutlaka bilindik markaları tercih edin. 30-40 TL’lik markasız Çin malı takımlardan performans beklemeyin. Türkiye’de dünya çağında ünlü bir Oduman gibi bir markamız var. Yine Sultan nargile ve YT Shisha gibi kaliteli işler yapan markalarımız mevcut. Fiyatları yüksek olsa da kaliteli işçilik, çanta gibi ek maliyetler, kaliteli hammadde ve garanti verilmesi nargile takımının maliyetini yükselten unsurlar. Bunlar uzun vadede mutlaka size fayda sağlıyor.

 

 

 

 

Görsel olarak zevkinizi katlamak ve uzaktan kumandalı LED’li bir nargile almak istiyorsanız Klasik Cam Nargile Takımı’nı tercih edebilirsiniz. Bu nargilelerin fiyatları 270 TL’den (75 $) başlıyor. Cam nargile tercihinizde içim kalitesini artırmak için tavsiyemiz pirinç seri olan bir nargile takımı almanızdır.


Şahsi gözlemlerim sonucu tercihlerim şöyle olurdu.

Tat oturtmak için bakır pirinç gibi geleneksel nargile arıyorsanız YT Shisha,

Uygun fiyatlı, kaliteli, çelik ser borusu olan konya tarzı takımlar için Sultan Nargile,

Seyahat tipi kaliteli nargile takımı için Oduman Nargile,

Para mühim değil, kaliteli çelik takım istiyorum, çeliği de 303 değil v2a 316 evladiyelik çelik olsun derseniz Aeon, Stemulation, WD Hookah, Diamond Shisha gibi yabancı markalar.

Sonuç olarak bu konuda yine zevkinize göre bir karar verebilirsiniz.

 

Paylaşmak güzeldir. Siz de yorum kısmında nargilelerle tecrübelerinizi paylaşabilir, sorularınızı rahatlıkla sorabilirsiniz. Herkese bol nargileli günler..